Borówka amerykańska

Cud natury zwanym borówką amerykańską

Tak możemy zaczynać historię o tej niezwykłej roślinie. , obdarowana przez Matkę Naturę wieloma zaletami, zdobywa coraz większą popularność i uznanie na naszych stołach. Nie chodzi tylko o jej intens czytaj więcej »

sadzonkI Poziomki

Odmiany poziomek do przydomowych ogrodów - jak pielęgnować te rośliny?

Poziomki to jedne z bardziej aromatycznych owoców, które znane są ze swojego wyjątkowego smaku. Niewielkie owoce, które w środku lata pojawiają się między zielonymi liśćmi, są również piękną dekoracj czytaj więcej »

sadzonki konwalii

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie Konwalia majowa to delikatna bylina o niewielkich kwiatach i pięknym zapachu, której okres kwitnienia przypada na maj. Aby cechowała się dobrą kondy czytaj więcej »

 

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie

Konwalia majowa to delikatna bylina o niewielkich kwiatach i pięknym zapachu, której okres kwitnienia przypada na maj. Aby cechowała się dobrą kondycją i rozkwitała każdego roku, wystarczy posadzić ją na odpowiednio dobranym stanowisku. Jak uprawiać konwalię i gdzie znajdzie ona zastosowanie?

Konwalia ogrodowa – cechy charakterystyczne

Przyjemnie pachnące i urokliwe kwiaty konwalii to odwieczny znak nadchodzącej wiosny. Zebrane w grona i zwieszające się ze sztywnych gałązek, po przekwitnięciu przekształcają się w niewielkie, dekoracyjne owoce. Przez cały sezon zachowują również długie i szerokie, zielone liście, stanowiąc ozdobę domu i rabaty także poza okresem kwitnienia.

Konwalie sadzonki są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz stosunkowo łatwe do rozmnażania. Dzięki temu są one chętnie wykorzystywane w ogrodach przez osoby lubiące sezonowe, pachnące kwiaty. Są to byliny dość ekspansywne, które mocno się rozpleniają, odrastając nawet z niewielkiego kłącza pozostawionego w ziemi. Z tego względu warto uprawiać je na terenie wydzielonym barierą korzeniową lub w donicach.

Konwalia majowa – uprawa

Uprawa sadzonki konwalii nie sprawi trudności nawet początkującym ogrodnikom. Wystarczy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, by bez szczególnej pielęgnacji każdego roku cieszyć się bujnym kwitnięciem konwalii. Bylina ta najlepiej czuje się w półcieniu, w glebie żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Na rabatach suchych, nazbyt słonecznych lub cienistych, będzie kwitnąć słabiej i krócej, a jej liście będą gorzej wybarwione.

sadzonki konwalii nie wymagają okrywania na zimę – są bowiem mrozoodporne. Nie ma także potrzeby stosowania specjalistycznych środków chemicznych, gdyż nie są one często atakowane przez szkodniki i choroby. Niezalecane jest również ich przycinanie – bez regularnego skracania będą one równie pięknie kwitnąć.

Rozmnażanie konwalii można prowadzić poprzez podział kłączy w sezonie wegetacyjnym. Wystarczy oddzielić i umieścić w ziemi kawałek kłącza z korzonkami i kilkoma listkami, by uzyskać nowy egzemplarz o cechach rośliny matecznej. Możliwe jest również pozyskiwanie konwalii z siewu, która będzie kwitnąć po 2-3 latach od wysiania.

Konwalia – zastosowanie

Liście i kwiaty konwalii najczęściej wykorzystywane są w formie ciętej – jako element bukietów komunijnych lub wonnych pęczków włożonych do wazonu. Prócz tego sadzonki konwalii umieszczone w donicy można ustawić na stole, schodach czy tarasie. Dobrym pomysłem jest także zasadzenie ich na rabatach, wykorzystanie jako ekspansywne byliny okrywowe lub element kompozycji złożonej także z innych gatunków roślin.

Konwalia majowa to sezonowa, przepięknie pachnąca i wyglądająca bylina. Łatwa w uprawie i rozmnażaniu, znajduje zastosowanie w bukietach, donicach i na rabatach. Dobrej jakości sadzonki konwalii umieszczone na odpowiednim stanowisku są praktycznie bezobsługowe, ciesząc swoim wyglądem od wiosny aż do jesieni. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina trująca, stąd niezalecane jest spożywanie jej owoców i innych fragmentów oraz prowadzenie prac pielęgnacyjnych bez ochronnych rękawic.