Borówka amerykańska

Cud natury zwanym borówką amerykańską

Tak możemy zaczynać historię o tej niezwykłej roślinie. , obdarowana przez Matkę Naturę wieloma zaletami, zdobywa coraz większą popularność i uznanie na naszych stołach. Nie chodzi tylko o jej intens czytaj więcej »

sadzonkI Poziomki

Odmiany poziomek do przydomowych ogrodów - jak pielęgnować te rośliny?

Poziomki to jedne z bardziej aromatycznych owoców, które znane są ze swojego wyjątkowego smaku. Niewielkie owoce, które w środku lata pojawiają się między zielonymi liśćmi, są również piękną dekoracj czytaj więcej »

sadzonki konwalii

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie

Konwalia – charakterystyka, uprawa i wykorzystanie Konwalia majowa to delikatna bylina o niewielkich kwiatach i pięknym zapachu, której okres kwitnienia przypada na maj. Aby cechowała się dobrą kondy czytaj więcej »

 

Odmiany poziomek do przydomowych ogrodów - jak pielęgnować te rośliny?

Poziomki to jedne z bardziej aromatycznych owoców, które znane są ze swojego wyjątkowego smaku. Niewielkie owoce, które w środku lata pojawiają się między zielonymi liśćmi, są również piękną dekoracją ogrodów i coraz częściej sadzi się je również jako przepyszna ozdoba tarasów i balkonów. https://WWW.PODKARPACKIESADY.PL/47-poziomki-i-truskawki sadzonkI Poziomki można wsadzić do pojemników, umieścić na rabacie lub w małym jagodniku. Rośliny są proste w uprawie i nie mają dużych wymagań.

Wymagania poziomek — gdzie posadzić te rośliny?

Krzak poziomki najlepiej plonuje, jeśli zostanie posadzony do podłoża żyznego i obfitego w materię organiczną. Gleba powinna być lekko wilgotna, ponieważ poziomki preferują właśnie takie stanowiska. Poziomka dobrze czuje się w słońcu lub w lekkim półcieniu. Tworząc rabaty z poziomkami, warto stosować ściółkowanie — to nie tylko ochrona przed chwastami, ale również bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Naturalna ściółka lub agrowłóknina poprawia warunki wilgotnościowe podłoża, co pozytywnie wpłynie na jakość oraz ilość owoców. Niektóre odmiany poziomek są szczególnie polecane do uprawy w doniczkach. Tworzą wiele rozłogów, które przepięknie zwisają, co może być świetną dekoracją np. balkonu.

Pielęgnacja poziomek — niezbędne zabiegi

Sadzonki poziomek nie wymagają wiele uwagi od ogrodnika. Po posadzeniu trzeba je regularnie podlewać, warto również nawadniać rośliny w czasie upałów, najlepiej robić to wieczorami. Regularne usuwanie suchych oraz uszkodzonych liści chroni rośliny przed chorobami grzybowymi, które mogą pojawiać się w czasie dużej wilgotności. Najlepszym sposobem na ochronę roślin przed chorobami jest uprawa odmian odpornych. Wśród nich znajdują się stare odmiany poziomek oraz poziomki zwisające.

Poziomki są odporne na warunki klimatyczne panujące w kraju, warto jednak młode rośliny okrywać na zimę, aby nie przemarzały. Do okrywania używa się agrowłókniny lub gałązek świerkowych. Przed posadzeniem roślin do gleby, zaleca się wzbogacić podłoże żyznym kompostem lub innym nawozem organicznym. Sadzonki poziomek powinno się nawozić regularnie, zwłaszcza podczas zawiązywania się owoców.

Odmiany poziomek, które warto znać

Wybór odpornych odmian to najlepsza inwestycja w dorodne krzaczki poziomki i w pyszne owoce. Wśród starych odmian poziomki szczególnie dużym uznaniem ogrodników cieszy się 'Rugia'. Roślina tworzy wiele owoców, które zaczynają pojawiać się już na początku lata, a smakiem poziomek można cieszyć się aż do nastania przymrozków. Sadzonki tej odmiany nie tworzą rozłogów, ale zwarte i solidne kępy. Kolejnym rodzajem poziomki, która pobija serca, jest poziomka zwisająca. Odmiany zwisające są dedykowane również dla właścicieli balkonów. Roślinę wsadza się do wiszącej doniczki, a liczne rozłogi, które tworzy ta poziomka w doniczce, wyglądają niesamowicie i rodzą aromatyczne owoce.

Poziomki są roślinami prostymi w uprawie i bardzo wdzięcznymi. Można sadzić je na skrawku ziemi lub w pojemnikach na balkonach. Wybierając rośliny z oferty Podkarpackich Sadów, otrzymuje się zdrowe sadzonki, które niebawem pozwolą cieszyć się z soczystych i aromatycznych owoców.